Uydu Haberleşme

uydu haberleşme

uydu haberleşme sistemleri

Uydu haberleşme sistemlerinde yapılan araştırmalar, 1957 yılında meyvesini vermiş ve Sputnik  uzaya gönderilen ilk uydu olmuştur.  Bu tarihten sonra;  Arthur C. Clarke’in 1945 yılında “Wireless World” dergisinde yayınlanan makalesinde ortaya attığı fikirlerin hayal olmadığını teyit eden bir çok gelişme yaşanmaya başlamıştır.

Sputnik’in verdiği ivme  ile daha sonraki yıllarda yörünge sabit uydular,  yeryüzünde karasal hatların gidemediği yerlerde, kıtalar arası kablo sistemlerin devamı olarak  ve televizyon/Radyo yayıncılığı  gibi sivil alanlarda kullanılırken, askeri amaçlıda bir çok uygulama hayata geçirilmiştir. Yüksek frekans kullanan kablosuz haberleşme sistemlerinin hedefi ; birbirini fiziksel olarak görebilen 2 nokta arasında iletişim sağlamaktır. Yüksek frekansli sinyallere neden ihtiyaç duyulduğunu Modülasyon nedir yazısında  bulabilirsiniz.

iletişim için ya birbirini gören 2 noktaya ya da bu iki noktayida görebilen üçüncü bir noktaya ihtiyaç vardır. Arthur C. Clarke bu üçüncü noktanin ” yerden belirli bir yükseklikte, doğru yörüngede konumlandırılmış ve bir tam turunu 24 saatte tamamlayan” uydular olabileceğine  işaret etmiştir. Çünkü; yeryüzünün dairesel bir yapıda olması, binalar, dağlar vb. fiziksel engeller bahsettiğimiz 2 noktanın birbirini doğrudan görmesini engellemektedir.

Uydu Haberleşme Elamanları

Haberleşme uydusu :

Uydu haberleşme sistemlerinin Uzay kesimi olarak adlandırabileceğimiz uydulara; yörüngeki tekralayıcılar ya da yansıtıcılardır diyebiliriz.

  • Temel amaç yer istasyonundan gelen sinyalin, aralarında uzak mesafler bulunan diğer bir yer istasyonuna gönderilmesidir. Bu görevden uydunun transponder bölümü sorumludur. Yer istasyonundan gelen sinyali alma ve geri göndermek  için, gelen sinyalin; frekansının dönüşümü ve güçlendirme işlemleri transponder tarafından  yapılır.
  • Uydular televizyon yayıncılığı açısından da çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Televizyon yayıncılığında;  merkezden uyduya gönderilen sinyaller yine frekansları değiştirilip güçlendirildikten sonra geniş alanlara gönderilirler ve bir çok kullanıcı tarafından izlenebilirler.
  • Sadece casusluk, bilgi edinme amaçlı uydularda bulunmaktadır. Bu tür uydular üzerinde gelişmiş optik cihazlar, fotoğraf makineleri, çeşitli sensörler, video kayıt cihazları bulunmaktadır. Toplanan bilgiler bir merkeze gönderilir.

Yer istasyonu:

Yer istasyonları; trasnmitter (gönderici) ve receiver (alıcı) olarak iki görevi yerine getirirler. Network yapısına ve lokasyonun ihtiyacına göre uydu haberleşmede kullanılan yeristasyonları; Çanak anten, LNB, RFT, Uydumodem, HPA, OMT gibi aktif ve pasif elemanlardan oluşur.

Kısaca değindiğimiz uydu haberleşme hakkında daha detaylı bilgilere kategoriler başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Uydu haberleşme altbaşlıkları

Konu çok geniş olduğu için tamamını burda paylaşmak mümkün değil. Bu nedenle konuyu altbaşlıklar halinde incelemek daha uygun olacak. link parametreleri, sistem ekipmanları, iletim protokolleri, networking gibi bir çok etken uydu haberleşme sistemlerini etkilemektedir.

NOT: Bu sitede yer alan konular bilgi edinme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Sitedeki yazılardan profesyonel amaçlı olarak faydalanmanız, ödevlerinizde kullanmanız vb. durumunda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Amatörece hazırlanan bu sitenin içeriğini doğrulatmadan, kendi araştırmalarınızı yapmadan kullanmanız durumunda doğabilecek zararlardan sorumlu olmak istemem. Bu nedenle bu uyarı yazısını yazma gereği hissettim.

Uydu Haberleşme kategorisine gitmek için tıklayın

Kaynak: http://uyduhaberlesme.com/

   

 

WWW.İRFANAKAR.COM